fbpx
0,00 

Jak otworzyć auto detailing?

Auto detailing rozwija się w naszym kraju prężnie; po pierwsze, bo mało kto ma dzisiaj czas, aby samemu dbać o samochód. Chęci są, czasu brak. Na pewno znasz to doskonale.

Po drugie, w Polsce o auta się dba, a nie wymienia, gdy coś się w nich zepsuje lub pobrudzi. Kupujemy samochody na lata i wyznajemy prostą zasadę: jak dbasz, tak masz.

Te dwa powody sprawiają, że popyt na usługi detailingowe stale rośnie, a chętnych do podjęcia działalności detailingowej nie brakuje.

Jako Ultracoat współpracujemy z wieloma studiami i pomagaliśmy rozkręcić kilka z ich, dlatego i Tobie podpowiemy jak otworzyć studio detailingowe.

Najpierw…

Zdobądź i potwierdź swoje umiejętności detailingowe.

Odkrywcze, co? Nawet jeśli jesteś samoukiem i masz naturalny talent do pielęgnacji aut, dobrze żeby Twoja wiedza była aktualna, uporządkowana i przede wszystkim udokumentowana. 

Na rynku znajdziesz wiele różnych szkoleń, od podstaw dotyczących detailingu zewnętrznego czy wewnętrznego, po specjalistyczne kursy skupiające się na małym wycinku pracy detailera, np. polerce.

Pamiętaj, że do Twojego garażu będą przyjeżdżały drogie auta, o które właściciele dbają jak o własne dzieci.

Odbycie kursu, nawet jeśli nie nauczy Cię niczego nowego, pozwoli Ci chwalić się klientom, że jesteś w pełni uprawniony do opieki nad ich ukochanym wozem.  Będziesz mógł pochwalić się certyfikatami potwierdzającymi, że masz odpowiednie umiejętności i że można Ci zaufać.

Jeśli dasz swoim klientom tę pewność, łatwiej będzie Ci prowadzić detailingowy biznes.

Uzupełnij podstawową wiedzę marketingową

Poza umiejętnościami technicznymi, dobrze żebyś znał podstawy marketingu. 

Założenie studia auto detailingu będzie wymagało od Ciebie wyróżnienia się na rynku i świadomego budowania wizerunku studia. Masz do tego mnóstwo narzędzi marketingowych, zarówno on-line jak i off-line.

Uzupełnij swoją wiedzę o podstawy dotyczące stron internetowych, pozycjonowania się w wyszukiwarce czy płatnych reklam Facebook, Google. Naucz się fotografować auta tak, żeby same przynosiły Ci klientów do studia i dowiedz się, czym, jest marketing szeptany.

Podglądaj swoich konkurentów i ucz się od nich dobrych praktyk reklamowych, w internecie i poza nim. Auto detailing na tyle zakotwiczył się już na polskim rynku, że część praktyk reklamowych wystarczy po prostu dobrze naśladować.

Wykonaj niezbędną matematykę

Jako początkujący detailer, musisz zadbać o biznesową matematykę, dlatego jak najwcześniej zaplanuj wydatki i oszacuj przychody, czyli policz dobrze swój biznes. 

Co przez to rozumiemy?

Odpowiedz sobie na pytania: jakie są Twoje planowane przychody, planowane zatrudnienie?  Policz koszty prowadzenia takiej działalności, w tym prowadzenia działalności gospodarczej po prostu. Oszacuj harmonogram wydatków (polecamy prosty arkusz w Excelu). 

Zaplanuj cennik, który będzie odpowiedni dla Twoich klientów i uplasuje Się odpowiednio na lokalnym rynku detailingu.

Dostosuj garaż do auto detailingu

Otwarcie studia auto detailingu wymaga pomieszczenia przystosowanego do profesjonalnej pielęgnacji aut. Przede wszystkim:

 • Miejsca z rozdzieleniem na strefę suchą, m.in. do polerki, oklejanie aut, czy aplikacji powłok oraz strefę mokrą do mycia. Podział na obie strefy musi być wyraźny, żeby utrzymać kontrolę nad wilgocią,
 • Odprowadzenia wody z separatorem substancji ropopochodnych i dobrej wentylacji na strefie mokrej,
 • Przyjemnej poczekalni. Nie chcesz, żeby Twoi klienci marzli, mokli, czy kulili się w ciasnym pomieszczeniu, na niewygodnym fotelu. Car detailing to usługa premium i takich warunków oczekują Twoi klienci,
 • Bardzo dobrego oświetlenia, które umożliwi Ci skuteczną i komfortową pracę, zarówno detailerską, jak i marketingową,
 • Wygodnego, bezpiecznego, utwardzonego wjazdu i – jeśli to możliwe – miejsc parkingowych przed garażem,
 • Ogrzewania i klimatyzacji. Kontrola nad temperaturą jest kluczowa, zwłaszcza jeśli chodzi o powłoki ceramiczne, które (prawdopodobnie) będą Twoją kluczowa usługą,
 • Wydzielonej strefy socjalnej i biurowej.

Z naszego doświadczenia, bardzo trudno znaleźć lokal, który spełni te wszystkie wymogi. Najczęściej brakuje odpowiedniej instalacji kanalizacyjnej; dodatkowego odprowadzenia wody i separatora.

Dodatkowo, jak wspomnieliśmy wyżej, auto detailing to droga i ekskluzywna usługa, więc poza aspektami czysto technicznymi, wnętrze garażu powinno być schludne i eleganckie. Również przez wzgląd na tworzenie w nim materiałów marketingowych.

Wobec wszystkich powyższych aspektów, nasuwa się pytanie ile kosztuje remont garażu pod usługi auto detailingu? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, a ceny remontu pomieszczenia zaczynają się od kilku, a kończą na kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset tysiącach złotych.

Znamy studia, które do zaczynały we własnym garażu,  na start włożyły 5-15 tys. zł i powoli rozkręcały biznes w małym studiu, żeby zarobić na remont większego. Znamy garaże, które zaczęły „na grubo”, od zainwestowania 150-200 tys zł. 

Wszystko zależy od tego w jakim miejscu, jak duże i jak bardzo przystosowane tu i teraz znajdziesz pomieszczenie.

I oczywiście od tego, ile masz kasy. 🙂

Fot. Piven Service Detailing – Warszawa

Wyposażenie studia

Studio detailingu nie obejdzie się bez odpowiednich przyrządów i chemii czyszczącej. Są to:

 • Profesjonalne kosmetyki samochodowe (szampony, powłoki ceramiczne, woski, chemia do szyb i felg, pasty polerskie)
 • Sprzęt czyszczący (myjka ciśnieniowa, odkurzacz do prania na sucho i mokro, pistolet do prania tapicerki, pianownica)
 • Oświetlenie dodatkowe (lampy halogenowe, lampy czołowe, latarki inspekcyjne)
 • Akcesoria polerskie (maszyny polerskie o różnym zakresie pracy)
 • Pozostałe akcesoria (miernik grubości lakieru, ozonator, wiadra, ścierki, pady, szczoteczki, maski)

To, czego dokładnie potrzebujesz, będzie uzależnione od zakresu usług w Twoim studio. Raz jeszcze odsyłamy do artykułu o cenniku, w którym poruszamy ten temat szerzej.

Koszt? Od kilku, do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zadbaj o wymogi formalne

W kwestii wymogów formalnych mamy dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że ich spełnienie to jeden z trudniejszych etapów założenia w pełni legalnego auto detailingu. Nie będziemy rozwodzić się na temat polskiej administracji… 🙂

Dobra wiadomość jest jednak taka, że to jednorazowy wysiłek, który daje Ci spokój na lata. Przekroczenie bariery administracyjnej i zarejestrowanie w pełni legalnego detailingu odróżni Cię też garażowych amatorów, czyli – w oczach klientów – uplasuje Cię na starcie dwa poziomy wyżej.

Co musisz zrobić?

Pierwszym i podstawowym krokiem jest zarejestrowanie działalności gospodarczej jako myjni samochodowej. Musisz uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych od lokalnych organów (prezydent, burmistrz, wójt).

Drugim wymogiem jest pozwolenie wodnoprawne na zrzut ścieków do wody, ziemi lub instalacji kanalizacyjnej oraz pozwolenie na wytwarzanie odpadów (starosta powiatowy).

Do tego niezbędne jest posiadanie separatora substancji ropopochodnych do legalnego mycia aut na posesji, którego ceny zaczynają się od ok. 3 tys. zł.

Szczegółowe informacje o dokumentacji do wniosku znajdziesz tutaj

Na koniec…

Car detailing to kierunek, w który sami poszliśmy i który pokochaliśmy bezpowrotnie. Praca z autami to praca pełna radości i satysfakcji, także finansowej.

Jeśli masz jakieś pytania dot. otwarcia studia, nie krępuj się i napisz lub zadzwoń do nas. 

Chętnie pomożemy Ci założyć własny biznes i postawić pierwsze kroki w branży. Zwłaszcza, jeśli chodzi o profesjonalne kosmetyki samochodowe i/lub porady ich dotyczące.

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

  Administratorem danych osobowych jest Ultracoat Michał Spinek, ul. Kruczkowskiego 21, 07-300 Ostrów Mazowiecka. Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie zgodnie z regulaminem (link do regulaminu). Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Ultracoat treści marketingowych za pośrednictwem newslettera, w tym informacji o promocjach i ofertach specjalnych dotyczących Ultracoat. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera na zasadzie określonych w regulaminie Ultracoat.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

  Subscribe
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Twój koszyk

  facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b