Detailing wnętrza samochodu. Poradnik krok po kroku

Cześć!

W poprzednim wpisie blogowym opisaliśmy detailing zewnętrzny samochodu, jednak każdy miłośnik motoryzacji wie, że umycie auta od zewnątrz to dopiero połowa sukcesu. 

Nie jest sztuką doprowadzić lakier do pełni błysku, kiedy środek straszy kurzem, brudem i śmieciami…

 

Aby dokończyć dzieła, przygotowaliśmy drugą część poradnika o detailingu auta. Dzisiaj zajmiemy się kokpitem: opiszemy krok po kroku detailing wnętrza samochodu, tak jak to robią zawodowcy.

Bez zbędnych zapowiedzi – zaczynamy!

Krok 1: Wysprzątaj wnętrze

Kierwszy krok, od którego zaczynamy detailing wnętrza, to wyciągnięcie wszystkich przedmiotów z samochodu, aby nie przeszkadzały podczas czyszczenia. 

Przeszukaj schowki i zakamarki i pozbądź się z nich śmieci, gadżetów, poduszek, akcesoriów i innych ruchomych elementów. Wyciągnij też dywaniki.

Przygotuj wszystkie akcesoria i środki do czyszczenia oraz zaplanuj wszystkie kroki po kolei.

Ważne: pamiętaj o segregowaniu śmieci!

Krok 2: Wyczyść dywaniki

Jeśli posiadasz dywaniki gumowe, najpierw spłucz je wodą pod ciśnieniem i nanieś na powierzchnię maty uniwersalny środek do czyszczenia APC+. Wyszoruj dywaniki przy pomocy szczotki i ponownie spłucz je wodą. 

W przypadku dywaników materiałowych, najpierw odkurz je dokładnie, a następnie wyszoruj, korzystając z delikatnego roztworu (1:40) środka APC+. Na końcu wytrzyj je ściereczką z mikrofibry.

Umyte dywaniki wystaw na zewnątrz, żeby przeschły, jednak nie trzymaj ich za długo na mocnym słońcu, bo mogą wyblaknąć.

Uwaga: dla najlepszego efektu, dywaniki materiałowe możesz dodatkowo wyprać odkurzaczem piorącym, jednak do bieżącej pielęgnacji, wyżej wymieniona metoda w zupełności wystarczy.

Krok 3: Odkurz podłogę i fotele

Etap, bez którego nie obejdzie się detailing wnętrza. Najważniejsza zasada: nie spiesz się! Powoli, skrupulatnie i dokładnie odkurz każdy skrawek podłogi: przesuń fotele maksymalnie w przód i w tył i dosięgnij tam, gdzie wzrok nie sięga. Podobnie z fotelami: zadbaj o każdy skrawek siedziska, a jeśli posiada wysuwane elemeny, np. oparcia – wysuń je i odkurz razem zagłębieniami.

Krok 4: Pozbądź się kurzu z pozostałych elementów samochodu

Schowki, klamki, kratki wentylacyjne, radio i wystające elementy kokpitu: na nich także zbiera się kurz. Najlepszym sposobem, aby się go pozbyć, jest użycie niewielkiego pędzelka lub szczotki i wymiatanie kurzu z tych elementów, przy jednoczesnym odkurzaniu. Szczoteczka w jedną rękę, odkurzacz w drugą i do dzieła.

Ważne: kurz zawsze wycieraj od góry do dołu, żeby na końcu czyszczenia zgarnąć wszystko to, co opadło na początku i w trakcie czyszczenia.

Krok 5: umyj progi drzwi i bagażnika

Kolejnym krokiem jest umycie progów drzwi i bagażnika. Zawodowcy podczas detailingu wnętrza najczęściej korzystają z myjek parowych, którymi czyszczą ościeżnice i progi, a następnie przecierają je suchą ścierką z mikrofibry.

Jeśli nie posiadasz parownicy, skorzystaj ze wspomnianego już wcześniej uniwersalnego środka do czyszczenia APC. Wystarczy, że spryskasz nim progi, a następnie dokładnie wytrzesz je mikrofibrą. Efekt będzie równie zadowalający.

Krok 6: Wyczyść podsufitkę

Wyczyściliśmy podłogę, pora na sufit. Detailerzy korzystają ze szczoteczek o miękkim włosiu, na które pryskają środkiem APC, po czym delikatnie rozprowadzają środek po podsufitce, żeby na końcu wytrzeć go suchą mikrofibrą – kawałek po kawałku. W tym kroku możesz także uwzględnić osłonkę (daszek) przeciwsłoneczny. 

Ważne: nie pryskaj żadnym środkiem bezpośrednio na podsufitkę, ani nie wycieraj jej mocno przemoczoną mikrofibrą. W ten sposób unikniesz rozpuszczenia kleju, na który materiał podsufitki przylega do dachu samochodu.

Krok 7: Wyczyść fotele

Jeśli posiadasz fotele materiałowe, skorzystaj ze wspomnianego już kilkukrotnie APC (w roztworze, ok 1:40). Spryskaj nim wybrany element fotela, rozprowadź delikatnie szczotką do czyszczenia tapicerki (świetnie sprawdzi się każda szczotka nylonowa, byle włosie nie było zbyt twarde), a następnie przetrzyj umytą powierzchnię suchą szczotką z mikrofibry. 

W przypadku foteli skórzanych proces jest bardzo podobny. Nanieś środek do czyszczenia skóry na szczoteczkę lub mikrofibrę i wypracuj go na powierzchni fotela. Na końcu – standardowo – przetrzyj czystą powierzchnię suchą mikrofibrą, żeby pozbyć się nadmiaru środka.

Krok 8: Zaimpregnuj fotele

Wyczyszczenie foteli to nie koniec pracy nad nimi: studia detailingowe wykonują jeszcze jeden krok, żeby zabezpieczyć siedzenia przed promieniami UV, brudem i uszkodzeniami mechanicznymi.

W zależności od tego czym pokryte są fotele w Twoim aucie, skorzystaj z dedykowanego środka do impregnacji tapicerki lub środka do impregnacji skóry. Polecany przez nas powyżej środek do skóry jest już wzbogacony o właściwości ochronne, więc w kroku 7 zawrzesz zarówno czyszczenie, jak i impregnację.

Rozprowadź wybrany środek na całej powierzchni fotela przy użyciu mikrofibry i pozostaw do wyschnięcia.

Ważne: jeśli posiadasz skórzaną kierownicę, uwzględnij ją także podczas tego kroku.

Krok 9: Umyj i zabezpiecz wnętrze samochodu

Czas na wyczyszczenie wszystkich części samochodu, takich jak wnętrza drzwi ze schowkami, słupki nadwozia, osłonki przeciwsłoneczne (jeśli nie zrobiłeś tego przy myciu podsufitki), mieszek drążka zmiany biegów, czy deskę rozdzielczą.

Detailer robi to przy użyciu środka do pielęgnacji kokpitu, który czyści i zabezpiecza tworzywa, kokpit i lakierowane powierzchnie. Wystarczy nałożyć go na mikrofibrę, rozprowadzić po powierzchni wnętrza i dotrzeć pozostałości czystą stroną ściereczki. 

Ważne: jeśli wewnętrzne części drzwi, kierownica, czy inne elementy samochodu poza fotelami, obite są tapicerką tekstylną lub skórzaną – wyczyść je i zaimpregnuj dedykowanym środkiem do skóry lub tekstyliów. 

Krok 10: Zadbaj o zapach

Detailing wnętrza to nie tylko błyszcząca powierzchnia i brak plam. Wszystkie środki czyszczące, które wymieniliśmy powyżej, nie tylko świetnie czyszczą, ale zostawiają także po sobie przyjemny, świeży zapach. Mimo wszystko warto zadbać o ten aspekt dodatkowo. Studia detailingowe korzystają z dedykowanych odświeżaczy powietrza do samochodów, ale jeśli lubisz, to stary dobry Wunder-baum też zrobi robotę. 

Ważne: jeśli posiadasz odświeżacz powietrza w sprayu, spryskaj nim górne części przednich wycieraczek. Kiedy włączysz klimatyzację, ruch powietrza wykona całą pracę za Ciebie.

Krok 11: Wyczyść szyby

W ostatnim kroku wyczyść wszystkie szyby od wewnątrz; najlepiej sprawdzi się do tego dedykowany środek do czyszczenia szyb. Spryskaj nim powierzchnię szyby i mikrofibrę (najlepiej o krótkim włosiu), przetrzyj dokładnie szybę, a następnie suchą stroną wypoleruj ją, żeby osiągnąć idealny finisz. 

Porada: żeby łatwiej zauważać i eliminować smugi przy myciu szyb możesz wspomóc się dodatkowym źródłem światła. Profesjonalni detailerzy korzystają z lampy inspekcyjnej lub czołowej i na bieżąco sprawdzają dotarcie powłoki, czy właśnie czystość szyb lub wnętrza. Jeśli nie masz takiej lampki, lampa stojąca lub halogen także pomogą.

Dodatkowo, szybę czołową od wewnątrz łatwiej myje się z fotelu pasażera. Niby oczywiste, ale kto choć raz nie robił tego zza kierownicy, niech pierwszy rzuci kamieniem. 🙂

Detailing wnętrza – czas na Ciebie!

Jeśli dotarłeś do tego etapu, gratulujemy – przynajmniej połowa drogi do perfekcyjnie wyglądającego auta za Tobą. 

Wszystkie powyższe zdjęcia pochodzą z realizacji naszych partnerów. Mamy nadzieję, że dały Ci trochę inspiracji do działania. 🙂

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Twój koszyk

    facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b