Jak nałożyć powłokę ceramiczną?

Jeśli kochasz swoją furę, na pewno poradzisz sobie z samodzielnym nałożeniem powłoki ceramicznej – pod warunkiem, że zastosujesz się do kilku, podstawowych zasad detailingowych. Przygotowaliśmy je wszystkie dla Ciebie, abyś mógł/mogła bez problemu podołać temu wyzwaniu i zapewnić ochronę i połysk lakieru na wiele miesięcy. 

Bez zbędnego gadania, do dzieła.

Krok 1: Przygotuj się do nakładania powłoki

Aby bezpiecznie nałożyć powłokę ceramiczną, zadbaj o odzież i akcesoria ochronne: maskę i rękawiczki. Będziesz mieć kontakt z chemią, która może podrażnić dłonie oraz drogi oddechowe, zwłaszcza jeśli pracujesz w kiepsko wentylowanym pomieszczeniu  Przygotuj także miejsce do pracy – najlepsze warunki to temperatura w okolicach 18-220C i wilgotność na poziomie 50-70% (sprawdź dokładne wymagania na instrukcji aplikacji powłoki). 

Powłoki staraj się zawsze aplikować w zamkniętym pomieszczeniu, z dobrą wentylacją, oświetleniem i z na tyle dużą przestrzenią, aby móc swobodnie pracować przy samochodzie.  

Krok 2: Przygotuj karoserię samochodu

Kluczem do skutecznej aplikacji powłoki jest dokładne przygotowanie  lakieru. Aby powłoka dobrze związała się z karoserią i zapewniała właściwości wizualne i ochronne, które gwarantuje producent, musisz oczyścić auto ze wszystkich zabrudzeń. Jak to zrobić?

  1. Rozpocznij od wstępnego czyszczenia samochodu (pre-wash) przy użyciu dedykowanego środka, takiego jak Master Wash. Rozprowadź go na powierzchni karoserii, odczekaj kilka minut, a następnie spłucz dokładnie całą pianę.
  2. Umyj samochód metodą „na dwa wiadra”. Przygotuj dwa pojemniki, z których jeden będzie zawierać czystą wodę, a drugi roztwór z szamponem (proporcje 50 ml produktu na 10 l wody). Następnie dokładnie umyj auto zaczynając od dachu i stopniowo przechodząc na niższe elementy karoserii.  Powtarzaj proces aż do ostatecznego wyczyszczenia całego auta. Na koniec spłucz dokładnie wszelkie pozostałości szamponu.
  3. Przejdź do dekontaminacji lakieru, czyli usuwania zabrudzeń, których nie zmyje zwykły szampon, np. kawałków asfaltu czy lotnej rdzy. Skorzystaj ze specjalnych preparatów , takich  jak Tar & Glue Remover i Iron+ i spryskaj nimi karoserię. Następnie odczekaj 1-2 minuty i spłucz rozpuszczone zabrudzenia. Jeśli auto posiada bardzo dużą ilość takich zanieczyszczeń, konieczne może być powtórka procesu lub użycie tradycyjnej glinki.
  4. Ponownie umyj całą karoserię aktywną pianą, aby pozbyć się pozostałości chemi, osusz auto i  zacznij polerowanie lakieru, dzięki któremu uzyskasz lepszy efekt wizualny po aplikacji powłoki. To jak będzie wyglądał ten proces zależy od stanu lakieru. Rozróżniamy 3 metody: cutting (mocne cięcie silnie porysowanego lakieru) polishing (średnie cięcie wraz z usunięciem powierzchownych niedoskonałości) i finishing (wykończenie mające na celu uzyskanie maksymalnie przejrzystego połysku).
  5. Ostatni etap przygotowawczy to odtłuszczanie. Nanieś odpowiedni preparat, jak Finest Wipe na lakier i rozprowadź go dokładnie mikrofibrą. To bezpieczny i uniwersalny środek, który usunie ewentualne pozostałości po chemii użytej w poprzednich krokach (w tym po paście polerskiej).

Żmudny i czasochłonny etap za Tobą. Teraz wisienka na torcie!

Krok 3: Nałóż powłokę ceramiczną

Do nałożenia powłoki na karoserię będziesz potrzebować świeżych ściereczki z mikrofibry, dedykowanego aplikatora i oczywiście samej powłoki ceramicznej. 

  1. W pierwszej kolejności wstrząśnij buteleczkę z powłoką i nałóż kilka-kilkanaście kropel (w zależności od instrukcji) na aplikator . Następnie rozprowadź produkt na elemencie o powierzchni ok.  50 cm2, a zatem wielkości przeciętnej ściereczki z mikrofibry. 
  2. Aplikuj powłokę, przecierając karoserię aplikatorem  od lewej do prawej, a następnie od góry do dołu. Na większych elementach, np. masce staraj się tworzyć w ten sposób kształt kwadratu – ułatwi to rozpoznanie, który fragment lakieru został pokryty, a który jeszcze nie. Mniejsze elementy, jak np. błotnik staraj się aplikować na raz poruszając się w ramach jego krawędzi. 
  3. Odczekaj na wstępne odparowanie rozpuszczalników (rozpoznasz to po efekcie “tęczowania” na powierzchni) i usuń nadmiar produktu mikrofibrą.  Następnie odwróć ściereczkę na czystą stronę i dokończ docieranie aż osiągniesz idealny finish. 
  4. Po aplikacji produktu na pierwszy fragment karoserii, powtarzaj proces aż do całkowitego pokrycia samochodu powłoką. Polecamy rozpocząć pracę od dachu, zaaplikować powłokę na cały przód i następnie powtórzyć aplikację dookoła auta. Możesz nakładać powłokę od dłuższej krawędzi danego elementu i przechodzić stopniowo w górę. W ten sposób nie pogubisz się w kolejnych krokach. 

 

Krok 4: Utwardzanie powłoki

Ostatni etap to utwardzanie powłoki. Po nałożeniu środka zostaw samochód w garażu na czas od 2 do 24 godzin, w zależności od zaleceń w instrukcji produktu. Dzięki temu zapewnisz powłoce optymalne warunki wiązania. 

Ile trwa nakładanie powłoki ceramicznej?

Aplikacja powłoki według powyższej instrukcji zajmie Ci około 2 godziny. Jeśli natomiast do aplikacji zorganizujesz sobie pomocnika, aplikacja jednej warstwy powłoki nie potrwa dłużej niż godzinę.

Jednak bez względu na to, ile czasu poświęcisz na aplikację, będzie to wartościowa inwestycja, bo zyskasz spokojną głowę na co najmniej kilkanaście miesięcy, a często kilka lat. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu przy okazji każdego mycia auta, oraz pieniędzy, które musiałbyś poświęcić na naprawę zniszczonego lakieru. 

Nie wspominając o satysfakcji z auta, które pięknie błyszczy w słońcu i nie klęka przed deszczem i brudem. 🙂

Nie tylko aplikacja 

Na koniec warto zaznaczyć, że jednorazowa aplikacja powłoki nie zabezpiecza lakieru raz na  zawsze.  Powłoka wymaga regularnego serwisowania, mniej więcej co 6 miesięcy lub 10 tys. km przebiegu. Serwisowanie to jednak prostszy i tańszy proces, który przedłuży okres ochrony karoserii i zapewni Ci spokojną głowę na kolejne miesiące. 

W tym artykule opisaliśmy krok po kroku jak serwisować powłokę ceramiczną.

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Twój koszyk

    facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b