Przed czym chroni powłoka ceramiczna?

Błyszczące felgi i nieskazitelnie lśniąca karoseria to cechy, które kojarzymy głównie z nowymi samochodami, które ledwo opuściły salon. Kierowcy zazwyczaj godzą się z ogólnie przyjętym stanem rzeczy, że każdy tysiąc kilometrów to nowa skaza, odprysk, lub odbarwienie lakieru. Nie jest to jednak jedyny możliwy scenariusz. Aby jak najdłużej utrzymać oryginalny stan felg i karoserii, warto korzystać z dobroci technologii i zabezpieczać swój samochód. Na przykład powłoką ceramiczną. Tylko tak właściwie, co konkretnie nam to daje? Przed jakimi zagrożeniami chroni samochód powłoka ceramiczna?

Czym właściwie są powłoki ceramiczne?

Nakładanie powłoki ceramicznej to jedna z najpopularniejszych usług świadczonych przez studia detailingowe. Więcej o samym detailingu przeczytacie tutaj, ale na tę chwilę skupmy się na ceramice. Powłoka ceramiczna to warstwa ochronna nakładana na lakier w postaci płynnego preparatu. Jej celem jest nadanie samochodowi estetycznego wyglądu i zabezpieczenie karoserii, by pozostała w jak najlepszym stanie. W zależności od preparatu, trwałość powłok może wynosić na przykład:

Co istotne, przed nałożeniem powłoki konieczne jest wyczyszczenie, wypolerowanie nawierzchni, a czasem nawet gruntowna renowacja (w zależności od stopnia uszkodzenia lub naturalnego zużycia). Bez gładkiej powierzchni nie ma mowy o nakładaniu ceramiki. 

Warto też zaznaczyć, że powłoki ceramiczne stosowane są nie tylko w przypadku samochodów. Zabezpieczenie to stosują też posiadacze motocykli, łodzi, a nawet helikopterów. Niektóre studia detailingowe nazywają tę metodę “powłokami kwarcowymi”, ale oznacza to dokładnie ten sam zabieg. Bierze się to stąd, że główny składnik powłok ceramicznych pochodzi właśnie z kwarcu. 

Przed czym chroni powłoka ceramiczna?

Specjaliści od detailingu często słyszą pytanie “czy warto zabezpieczać karoserię ceramiką?” i natychmiast są gotowi odpowiedzieć “TAK”. My również tak uważamy, ale odpowiedź wymaga uzupełnienia, ponieważ właściciel powinien wiedzieć, że pojazd zabezpieczony powłoką ceramiczną nie staje dzięki temu kuloodpornym terminatorem ani czołgiem. Wypada więc wiedzieć, przed czym dokładnie taka powłoka chroni:

Drobne zarysowania – chociaż powłoka ceramiczna nie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, poślizg, który zapewnia, ułatwia mycie i osuszanie, dzięki czemu powstaje mniej mikro zarysowań. Sprawia też, że ich późniejsze usunięcie będzie znacznie prostsze. 

Utrata koloru – promienie słoneczne mogą być bardzo niszczące dla barwy lakieru. Powłoka ceramiczna stanowi filtr UV, który pozwala zachować żywy, oryginalny kolor. Więcej na ten temat opisujemy w artykule “Wpływ promieniowania UV na lakier”.

Ptasie odchody – jest to jeden z najczęstszych i najbardziej uciążliwych powodów uszkodzenia lakieru. Szczególnie niebezpieczne są podczas miesięcy letnich, kiedy karoseria podatna jest na bardzo wysokie amplitudy temperatur. Powłoki ceramiczne chronią przed wnikaniem odchodów na powierzchnię karoserii i zapobiegają jakimkolwiek uszkodzeniom. 

Sól drogowa – duże zagrożenie dla karoserii podczas miesięcy zimowych. Może doprowadzić do mikrouszkodzeń i wspomaga korozję. Ceramika nie tylko stanowi płaszcz ochronny, ale dodatkowo zmniejsza przyczepność śniegu, lodu i wody do karoserii dzięki właściwościom hydrofobowym. 

Korozja – głównym powodem występowania i rozszerzania się rdzy są uszkodzenia i utlenianie. Powłoka ceramiczna minimalizuje ryzyko obu tych czynników.

Poza wartością zabezpieczającą, powłoki ceramiczne zapewniają kilka innych atutów. Po pierwsze, efekt wizualny. Karoseria lub felgi po polerowaniu i przykryciu warstwą ceramiki mają imponujący połysk. Dodatkowo, dzięki nim nie trzeba tak często odwiedzać myjni. Jak już wspominaliśmy, właściwości hydrofobowe preparatów powodują, że znacznie mniej zanieczyszczeń osiada na karoserii i nie powstają smugi. Oczywiście, samochód wciąż będzie się brudził, ale nieco wolniej. 

powłoka kwarcowa na felgi

Przed czym NIE chroni powłoka ceramiczna?

Jak już ustaliliśmy, jest całkiem sporo zagrożeń, których pozwalają uniknąć powłoki ceramiczne. Trzeba jednak zaznaczyć, w przypadku jakich zagrożeń powłoka ceramiczna nie wystarczy. 

Uszkodzenia mechaniczne (kamienie, odpryski żwiru, zarysowania metalowymi narzędziami) – krótko mówiąc, ceramika może nie wystarczyć podczas wypadu na off-road. Z tego samego powodu, warto przeparkować samochód, jeśli sąsiad obok kosi trawę. Kosiarka bez problemu potrafi wystrzelić leżący na ziemi kamyczek z prędkością zabójczą dla szyby lub karoserii. 

Tak, to prawdziwa historia, chociaż całe szczęście ofiarą było również auto sąsiada. 

Konieczność mycia samochodu 

Cechy powłok ceramicznych w rzeczy samej sprawiają, że samochód nie brudzi się tak łatwo, ale nie ma co robić sobie złudzeń. Po kilku deszczowych dniach nieuchronnie nadejdzie ten moment, kiedy samochód będzie aż prosił się o umycie. Pamiętajcie, żeby nie zwlekać z tym zbyt długo. Im dłużej pozostawiamy samochód zanieczyszczony, tym bardziej ryzykujemy uszkodzenie karoserii. Należy również pamiętać, że powłoki ceramiczne mają określoną trwałość i warto raz na kilka miesięcy udać się na inspekcję lakieru do studia detailingowego. 

A jeśli jeszcze nie aplikowaliście powłoki na lakier swojego auta, tutaj znajdziecie listę detailerów, u których znajdziecie nasze powłoki. 

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Twój koszyk

    facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b