Powłoka ceramiczna – czym jest i po co się ją nakłada?

W ciągu ostatnich lat temat powłok ceramicznych stał się już dość powszechny w środowisku motoryzacyjnym, a coraz częściej interesują się nimi również właściciele łodzi i innych pojazdów. Dla wielu jednak wciąż niejasne jest to, czym właściwie są powłoki i jaka jest ich rola. W tym artykule wyjaśnimy więc dwie podstawowe kwestie:

 • czym są powłoki ceramiczne i z czego się je tworzy?
 • w jakim celu się je aplikuje?

Z czego tworzy się powłoki ceramiczne i jaki jest ich skład?

Jednym z głównych surowców, z których tworzy się powłoki ceramiczne, jest kwarc. Z tego powodu często spotykane określenie to “powłoki kwarcowe”. W rzeczywistości oba terminy dotyczą tego samego zabiegu. Konkretnym związkiem chemicznym znajdującym się w kwarcu, który jest istotny dla tworzenia powłok, jest krzemionka (SiO₂). Wykorzystuje się ją jako kluczowy składnik żywic polimerowych, które stanowią bazę preparatów służących do tworzenia powłok. Poza tym w skład wchodzą bezpieczne dla lakieru substancje o właściwościach rozpuszczających oraz inne dodatki. Dokładny skład oczywiście różni się w zależności od produktu i jest objęty ścisłą tajemnicą 😉

Ostateczna forma powłoki ceramicznej to ciecz, która sprzedawana jest w niewielkich buteleczkach, które przeznaczone są na jednorazową aplikację. W zależności od wielkości pojazdu, do pełnej aplikacji może wystarczyć np:

 • Mały samochód/coupe – 10-12 ml
 • Sedan/kombi – 14-16 ml
 • Większy SUV/Minivan – 17-20 ml

Dla przykładu, buteleczka powłoki ceramicznej Ultracoat One o pojemności 30 ml wystarczy na pełną aplikację powłoki na dwa średniej wielkości auta. 

Co istotne, rodzaje powłok różnią się trwałością. Na przykładzie preparatów Ultracoat wytrzymałość wygląda w ten sposób:

 1. Ultracoat One – do 40 000 km
 2. Ultracoat Premium Bond 9H – do 100 000 km

Warto również zaznaczyć, że powłoki mogą różnić się w zależności od zastosowania i typu nawierzchni, do której są przystosowane, chociaż istnieją także powłoki uniwersalne, jak wspomniane powyżej Ultracoat One. Idealny przykład to specjalistyczna powłoka Metal Guard przeznaczona do felg aluminiowych i chromowanych lub Ceramic Breeze do łodzi lub skuterów wodnych. 

powłoka ceramiczna na felgi

Jaka jest rola powłoki ceramicznej?

Aplikacja powłoki na karoserię to jedna z usług, które najczęściej wykonuje się w studiach detailingowych (o innych usługach przeczytacie tutaj). Na ten zabieg decydują się właściciele zarówno nowych, jak i tych klasycznych samochodów. Ma on 3 główne funkcje:

 1. Zabezpieczenie oryginalnego lakieru

Każdy lakier jest narażony na uszkodzenia i degenerację, nawet w aucie, które pełni funkcję ozdobną w garażu. Karoserii szkodzą nawet takie czynniki jak powietrze i czas, nie mówiąc już o tych czynnikach związanych z codzienną eksploatacją, jak nie do końca prawidłowe mycie i osuszanie. Aby zabezpieczyć lakier, nakłada się więc powłokę ceramiczną, która stanowi ochronny płaszcz na powierzchni auta. Właściwości powłok zapewniają ochronę przed:

 • Promieniami UV / Utlenianiem 
 • Ptasimi odchodami
 • Solą drogową
 • Korozją

Dzięki tym zabezpieczeniom, właściciele mogą utrzymać oryginalną karoserię w jak najlepszym stanie przez lata i zachować wysoką wartość samochodu. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w przypadku klasycznych  pojazdów. Należy jednak pamiętać, że powłoka ceramiczna nie jest niezniszczalnym pancerzem i ma swoje ograniczenia. 

Więcej na temat efektów zabezpieczających przeczytacie w artykule “Przed czym chronią powłoki ceramiczne?”.

 1. Zapewnienie lakierowi spektakularnego wyglądu

Zabezpieczenie karoserii to najważniejsza wartość powłok ceramicznych, ale to dopiero efekt wizualny robi prawdziwe wrażenie. Ceramika znacznie uwydatnia naturalny połysk karoserii, a dzięki trzeciej funkcji, połysk ten utrzymuje się przez długi czas. Co więcej, powłoka podkreśla i nadaje wyjątkowej głębi naturalnemu kolorowi lakieru, przez co auto wygląda jeszcze lepiej.

 1. Odporność na zabrudzenia i łatwiejsze (oraz rzadsze) mycie

Powłoki ceramiczne znacznie zmniejszają przylepność karoserii, dzięki czemu samochód trudniej łapie brud, a zatem auto rzadziej wymaga mycia. Dzieje się tak dzięki właściwościom hydrofobowym powłok, które wspomagają ociekanie wszelkich cieczy z powierzchni. Efekt “samooczyszczający” uzyskujemy dzięki temu, że drobinki kurzu unoszą się wraz z wodą na powierzchni karoserii zamiast do niej przylegać. 

 

Czy warto nałożyć powłokę ceramiczną na pojazd?

Biorąc pod uwagę wspomniane cechy powłok, odpowiedź na to pytanie niemal zawsze brzmi “tak”. Wyjątkiem są oczywiście samochody o znacznie zniszczonym lakierze oraz takie, których wartość nieznacznie przekracza cenę aplikacji ceramiki. Dla wszystkich innych mamy odpowiedź twierdzącą i wiąże się to z ostatnim celem nakładania powłok, który podczas artykułu przemknął, ale warto go podkreślić. Poza efektem wizualnym, praktycznym i oczywiście zabezpieczeniem, powłoki zachowują samochód w dobrym stanie, a zatem utrzymują jego wartość. Kto próbował kiedyś sprzedawać auto pełne zarysowań i skaz po ptasich kupach, ten wie, że karoseria ma olbrzymie znaczenie.

 

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  2 lat temu

  Fajnie napisany artykuł. Konkretne informacje, które przydadzą się każdemu, kto zastanawia się nad aplikacją powłoki. Warto zwrócić uwagę, że jeśli ktoś oferuje powłokę kwarcową tłumacząc, że jest lepsza od powłoki ceramicznej, to warto by było zastanowić się nad kompetencjami takiej osoby i chyba poszukać innego studia detailingowego. 🙂

  Twój koszyk

  facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b