Co to jest car detailing?

Pojęcie auto detailingu już na dobre utrwaliło się w słowniku fanów motoryzacji, natomiast wciąż łatwo o wątpliwości i niedopowiedzenia. Często spotykamy się z pytaniami, co właściwie można nazwać detailingiem, a co nie. W tym artykule odpowiemy dokładnie na pytania, co to jest detailing i jakie zabiegi wykonują studia detailingowe. 

Definicja detailingu

Detailing to zbiorowe określenie na zestaw zabiegów, których celem jest upiększenie, renowacja i zabezpieczenie zewnętrznych i wewnętrznych elementów samochodu tak, aby pozostały jak najdłużej w idealnym stanie. Dotyczy to wszystkich części, które nie są mechaniczne lub elektroniczne i nie musi ograniczać się jedynie do samochodów. Usługi tego typu znane są również właścicielom motocykli i łodzi a nawet samolotów i helikopterów. Mówiąc krótko – pojazdy po wizycie u detailera mają się błyszczeć i być zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi na długi czas.

O ile sama idea dbania o pojazdy jest najpewniej równie stara, co silnik spalinowy (a może i parowy), profesjonalny detailing przenosi ją kilka poziomów wyżej. Największą rolę w rozwoju ruchu detailingowego ma technologia i tworzenie coraz bardziej zaawansowanych kosmetyków i narzędzi do pielęgnacji aut.

 

Detailing zewnętrzny i wewnętrzny

W salonach detailingu często dzieli się usługi na te dotyczące zewnętrznych i wewnętrznych elementów auta. Opiszmy sobie obie kategorie. 

Co obejmuje detailing zewnętrzny?

Przede wszystkim jest to mycie samochodu, które w znaczeniu detailingowym oznacza znacznie więcej, niż szorowanie karoserii płynem do naczyń i myjką do okien. Mowa tutaj o m.in. o takich zabiegach, jak chemiczna lub mechaniczna dekontaminacja lakieru, czyli pozbywaniu się różnego typu osadów, smoły i asfaltu, opiłków żelaza czy kleju. Podczas tego kilkugodzinnego procesu detailerzy dokładnie czyszczą zarówno karoserię, jak i koła i nadkola, wnęki, wlew paliwa. Dodatkowo, zewnętrzny detailing wymaga również zajrzenia pod maskę i bezpieczne wyczyszczenie komory silnika. 

Następnym krokiem jest polerowanie, i nie mówimy tutaj jedynie o karoserii, ale również o szybach i reflektorach. Co istotne, stosowane narzędzia i gąbki polerskie muszą być dostosowane do typu powierzchni i jej stopnia zużycia. 

Zwieńczeniem powyższych działań jest zabezpieczenie. Do tego celu stosowane są różne powłoki. Klasyczną metodą jest woskowanie, natomiast w studiach detailingowych najczęściej stosowane są obecnie powłoki ceramiczne (inaczej kwarcowe) lub folie ochronne. 

 

Powłoki ceramiczne spełniają rolę ochronną, co dotyczy takich czynników, jak silne chemicznie środki czyszczące, owady, mikrozarysowania, czy ptasie odchody, ale i zapewniają doskonały wygląd lakieru i łatwą pielęgnację, dzięki efektowi hydrofobowemu. Folie ochronne PPF natomiast zapewniają wyższy stopień zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale wiążą się z wyższym kosztem. 

W obu przypadkach natomiast możemy mówić o ochronie przed szkodliwymi dla lakieru promieniami słonecznymi. Więcej na ten temat opisujemy w artykule “Wpływ promieniowania UV na lakier samochodowy”.

Cała operacja różni się od wizyty na myjni nie tylko zakresem, ale i zastosowanymi kosmetykami oraz technologią. Efekt ostateczny jest taki, że właściciele podczas odebrania samochodu przecierają oczy ze zdumienia, gdyż ostatni raz tak dopieszczony swój samochód widzieli w salonie (albo nigdy w przypadku aut z drugiej ręki). A to jeszcze przed zajrzeniem do środka auta i zobaczeniem efektów detailingu wewnętrznego. 

Co obejmuje detailing wewnętrzny?

Ten etap rozpoczyna się od porządnego odkurzania i czyszczenia samochodu. Podczas takiej operacji zniknąć mają kawałki paluszków z wycieraczki, ale i wszystkie inne, nawet najdrobniejsze okruszki i kurz. Oczywiście, proces obejmuje cały samochód z bagażnikiem, skrytkami i szczelinami włącznie, a nie tylko te najbardziej widoczne elementy. 

Z podobną troską w następnej kolejności detailerzy podchodzą do mycia szyb i lusterek, które traktowane są silnym środkiem odtłuszczającym. Poza świetnym efektem połysku i brakiem smug, jest to niezbędny krok przed nakładaniem powłok hydrofobowych, które zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy zapewniając lepszą widoczność. . 

Ostatnim i prawdopodobnie najbardziej czasochłonnym krokiem jest pielęgnacja tapicerki. W zależności od rodzaju obicia stosuje się do tego celu uniwersalne środki czyszczące, dedykowane produkty do prania tapicerki lub lub specjalne środki do pielęgnacji skór. Do dokładnego wykonania tego procesu konieczny jest demontaż foteli. 

Zwieńczeniem detailingowego rytuału jest zadbanie o zapach. Chodzi tu nie tylko o perfumowanie, ale i wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów, które lubią zostawiać w autach kochane czworonogi. 

Oczywiście nie wszystkie zabiegi detailingowe trzeba wykonywać z taką samą częstotliwością. Na przykład, trwałość powłok ceramicznych wynosi nawet 100000 km przebiegu, a sprzątać i myć auto trzeba… nieco częściej. 

Czym się różni auto detailing od valetingu?

Pojęcia detailing i valeting często stosowane są zamiennie, natomiast jedno z nich dotyczy nieco szerszego zestawu zabiegów. Car valeting ogranicza się przede wszystkim do zabiegów mycia i czyszczenia auta. Zazwyczaj mowa tutaj o nieco szerszym wachlarzu usług niż w tradycyjnej myjni i często spotykane są w tym przypadku takie usługi, jak woskowanie, lub nawet polerowanie, ale ich sens jest nieco węższy.

Detailing natomiast obejmuje zarówno czyszczenie samochodu, jak i zaawansowane zabiegi konserwacyjne, które wiążą się z eksperckim podejściem do dbania o samochody. Ideą detailingu nie jest wyczyszczenie, ale kompleksowa pielęgnacja pojazdu korzystając z zaawansowanej technologii i kosmetyków. 

Dlaczego warto korzystać z usług studia detailingowego?

Opisane zabiegi detailingowe mają sprawić, że samochód wygląda doskonale, ale i pozostaje w świetnym stanie, a co za tym idzie, utrzymuje swoją wartość. A w przypadku klasycznych samochodów nawet ją zwiększa. 

Z drugiej strony jednak, wycieczka do studia detailingowego to dla właścicieli samochodów okazanie troski i szacunku swojemu pojazdowi, niczym kolacja w najlepszej restauracji na rocznicę ślubu. A powszechnie wiadomo, że takie wypady cementują związki na lata 😉

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Twój koszyk

    facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b