Wpływ promieniowania UV na lakier samochodowy

Wszyscy wiemy, że promienie UV są szkodliwe dla naszych samochodów. Czy zastanawiałeś się jednak, dlaczego?

W tym krótkim artykule postaram się wytłumaczyć czym są promienie UV, jak wpływają na lakier Twojego samochodu oraz zaproponuję, co możemy z tym zrobić.

Zatem przede wszystkim – promieniowanie UV, inaczej ultrafiolet czy po prostu promieniowanie ultrafioletowe to niewidzialne dla człowieka promieniowanie elektromagnetyczne. Człowiek nauczył się sztucznie generować UV, jednak najczęściej spotykamy je w postaci promieniowania słonecznego, którego duża część jest odbijana i pochłaniana przez warstwy naszej atmosfery, a ok. 50% dociera do nas zapewniając nam ciepło oraz kilka innych aspektów.

Ok, ale co mają promienie słoneczne pędzące przez 150 mln kilometrów do samochodu stojącego na Twoim podjeździe? Otóż, każdy z nas zna widok auta, które w pełni utraciło swój blask, jego kolor jest kompletnie pozbawiony głębi, a właściciel najchętniej by się go pozbył. Okazuje się, głównym czynnikiem, który znacząco uszkadzaja lakier, jest ten sam, który szkodzi i postarza naszą skórę – czyli dobrze znany UV.

Skutkiem ubocznym promieniowania, które otrzymuje lakier Twojego samochodu jest wzrost temperatury. Jej gwałtowne zmiany powodują sprężanie i rozprężanie wiązek lakieru, co prowadzi do jego drastycznej degradacji, zmieniając kształt powłoki lakierniczej, powodując pęknięcia i oczywiście płowiejąc. To prosta droga do ekspozycji elementów na korozję i ponowne lakierowanie.

Brzmi strasznie, ale co z tym zrobić? Jest kilka metod na zabezpieczenia pojazdu przed poważnymi skutkami ekspozycji lakieru na promieniowanie słoneczne. Najpopularniejsze z nich to :

 • Unikanie ekspozycji auta na promieniowanie ?
 • Woski samochodowe
 • Powłoki ceramiczne
 • Folie ochronne (PPF)

Wszystkie z powyższych mają swoje wady i zalety. Wybierając odpowiedni zestaw zabezpieczeń dla Twojego auta nie bój się skorzystać z porad specjalisty. Zdecydowana większość profesjonalnych detailerów chętnie pomoże Ci w doborze odpowiedniej opcji i wyceni usługę.

Szukasz zaufanego studia detailingowego w Twojej okolicy? Odwiedź sekcję Partnerzy na naszej stronie i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Tobie punkt Ultracoat Professionals!

 

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Twój koszyk

  facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b