Jak aplikować powłokę ceramiczną na felgi?

Robert De Niro i Joe Pesci, Scottie Pippen i Michael Jordan, Robert Lewandowski i Thomas Müller…Znacie bardziej ikoniczne duety? My znamy jeden: piękny lakier i błyszcząca felga.

Nie mamy wątpliwości, że jedno bez drugiego wygląda marnie, dlatego po poradniku o aplikowaniu powłoki ceramicznej na karoserię, przyszedł czas na instrukcję dla felg.

Jazda!

Etap 1: Przygotuj koła oraz miejsce do pracy

Przed Tobą kilka godzin pracy z chemikaliami, dlatego zacznij od przygotowania środków ochronnych. Przydadzą Ci się rękawiczki i wygodny strój zasłaniający ramiona. Możesz założyć także maseczkę ochronną, aby nie wdychać oparów odtłuszczacza i nakładanej powłoki.

Aplikacja powłoki na felgi wymaga demontażu kół, dlatego najwygodniej będzie, jeśli zrobisz to przed lub po zmianie kół na letnie/zimowe. Nie zaszkodzi też przestronny garaż, który pozwoli Ci swobodnie manewrować przy całym procesie, oraz stojak do pomocy, na którym położysz koło.

Etap 2: Przygotuj powierzchnię felgi na aplikację powłoki

Przygotowanie do nakładania powłoki na felgi wygląda podobnie, jak w przypadku karoserii – to także element lakierowany. Podziel cały proces na 4 etapy:

Zacznij od dokładnego umycia felgi. Opłucz koło wodą i nałóż na nie środek czyszczący, jak np. Master Wash. Nie musisz dodatkowo go wypracowywać – po aplikacji spłucz go wodą pod ciśnieniem. Jeśli powierzchnia koła nie będzie idealnie czysta, możesz umyć ją dodatkowo roztworem z szamponem.

Trudniejsze do usunięcia zabrudzenia na lakierze felgi, jak np. klej po ciężarkach do wyważania kół czy kawałki asfaltu, będą wymagać dekontaminacji. W tym celu:

 1. Spryskaj zanieczyszczenia dedykowanym preparatem i odczekaj kilka minut,
 2. Wypracuj je punktowo mikrofibrą i spłucz czystą wodą,
 3. Jeśli zabrudzenia nie ustąpią, możesz ponowić proces.

Na kole mogą znajdować się także zabrudzenia metaliczne (spowodowane np. przez opiłki klocków hamulcowych). Do ich usunięcia zastosuj środek Iron+. Nanieś go na powierzchnię felgi i poczekaj na charakterystyczny efekt krwawienia. Następnie rozprowadź Iron+ po zabrudzeniach za pomocą pędzelka i spłucz całość wodą pod ciśnieniem. Na koniec osusz koło. Ponownie – jeśli na felgach wciąż znajdują się zanieczyszczenia, powtórz cały proces lub użyj glinki.

powłoka na felgi

Ostatni krok to odtłuszczanie. Spryskaj metalową powierzchnię, a także mikrofibrę środkiem Finest Wipe, a następnie dokładnie przetrzyj felgę ściereczką. Odczekaj, aż preparat odparuje i ponów cały proces – w przypadku felg zalecane jest podwójne odtłuszczanie. 

Po tym kroku będziesz oficjalnie gotowy do aplikacji powłoki.

Etap 3: Zaaplikuj powłokę ceramiczną na felgi

Do felg świetnie sprawdzi się powłoka Ultracoat Metal Guard, która jest dedykowana do powierzchni narażonych na wysokie temperatury. Zapobiega także przywieraniu opiłków klocków hamulcowych, asfaltu i innych zabrudzeń, które gromadzą się w trakcie jazdy.

Wstrząśnij buteleczką z preparatem, a następnie nanieś kilka kropel na aplikator. Rozprowadź powłokę równomiernie po całej feldze. Rób to niezwykle dokładnie i sumiennie – w przypadku felg i powłoki Metal Guard nie powinna zaistnieć potrzeba dodatkowego docierania  powierzchni mikrofibrą. Jeśli jednak zauważysz niedoskonałości i miejsca, w których powłoka nałożona jest nieregularnie, delikatnie ją popraw, wmasowując aplikatorem lub usuwając nadmiar preparatu ściereczką.

Po zakończeniu prac pozostaw felgę w temperaturze pokojowej , aby powłoka się zawiązała. 

Ważne: Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym większe tempo zasychania i utwardzania preparatu. Optymalne warunki to temperatura pokojowa. Powłoka potrzebuje 24 godziny do pełnego utwardzenia.

W celu dodatkowego wzmocnienia właściwości ochronnych i wizualnych możesz nałożyć drugą warstwę powłoki. Postępuj wówczas według tych samych kroków, pomijając jedynie etap przygotowania felgi. Dla najlepszego efektu, kolejną warstwę powłoki możesz nałożyć już kilka chwil  po aplikacji pierwszej.

Po robocie koniecznie zrób zdjęcie felgom i wyślij je nam na biuro@ultracoat.pl. Chętnie podzielimy się ze Światem udanymi aplikacjami naszych czytelników!

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Twój koszyk

  facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b