Jak usunąć owady z lakieru?

“Ależ pięknie wyglądają te zaschnięte robale!” – powiedział nikt nigdy. 

Nie lubimy, kiedy na masce, lampach, czy przedniej szybie pojawia się cmentarzysko much i innego robactwa. Nie tylko dlatego, że to brzydko wygląda, ale także, a może przede wszystkim, bo zaschnięte owady mogą trwale uszkodzić lakier.

W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie: “jak usunąć owady z lakieru?” – w prosty, szybki, skuteczny i bezpieczny dla samochodu sposób.

Dlaczego warto usuwać owady z karoserii?

Na początku rozwińmy krótko temat bezpieczeństwa lakieru. 

Po pierwsze, wszystkie organiczne zabrudzenia, takie jak owady, ptasie odchody, czy soki z drzew, niszczą lakier. Jeśli nie usuniesz ich na czas, może dojść do korozji wżerowej, która skutkuje odbarwieniami, a w skrajnych przypadkach nawet mikropęknięciami karoserii.

Druga strona medalu, to sposób w jaki usuwasz takie zabrudzenia. “Klasyczne” metody, czyli usuwanie owadów przy pomocy gąbki i szamponu lub pod mocnym strumieniem wody na myjni bezdotykowej, nie usuną całego brudu, a niedomyte resztki nadal będą potencjalnym zagrożeniem dla lakieru.

Co zatem robić?

Jak usunąć owady z karoserii w 3 krokach

Krok 1: Zaopatrz się w dedykowany środek do usuwania owadów z lakieru, tzw. Bug Remover, który rozpuszcza zaschnięte owady i oddziela je od powierzchni lakieru. Jest bezpieczny dla każdego rodzaju powierzchni: plastiku, szkła, powłoki ceramicznej, twardego wosku. 

Krok 2: Nanieś preparat na zabrudzoną powierzchnię. Równomiernie rozpyl i odczekaj 1-2 minuty, w zależności od zaleceń na opakowaniu.

Krok 3: Spłucz wodą pod ciśnieniem. Rozpuszczone owady odbędą swoją ostatnią podróż ze strumieniem wody prosto do kratki ściekowej.

Usuwanie owadów z lakieru: co robić, czego nie?

Na koniec trzy uwagi dotyczące tego jak bezpiecznie usunąć owady z lakieru.

Przede wszystkim nie stosuj preparatów do czyszczenia owadów na rozgrzanym samochodzie i nie trzymaj ich długo na karoserii. Chemia samochodowa szybko paruje i pozostałe składniki chemiczne mogą wniknąć w karoserię  i spowodować osad chemiczny. Podobnie jest z twardą wodą, która odparowuje, a kamień z wody pozostaje na szybach czy lakierza i wżera się w niego.

Po drugie, jeśli przy pierwszej próbie nie uda Ci się pozbyć wszystkich owadów, po prostu powtórz czynność. Nie próbuj usuwać ich ręcznie, czy zbliżając myjkę ciśnieniową do powierzchni lakieru.

Po trzecie i ostatnie, świetnym sposobem na ochronę lakieru przed szkodliwym działaniem zaschniętych owadów jest powłoka ceramiczna lub wosk – stanowią one skuteczną barierę pomiędzy insektami a lakierem i pozwalają na ich znacznie łatwiejsze usunięcie. 

Jesteś zainteresowany naszymi produktami? Napisz do nas!

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Twój koszyk

    facebook instagram summary-faq-no summary-faq-yes logo-svg contact-icon-phone contact-icon-email contact-icon-location menu-icon home-box-shop home-box-b2b